מגזין צלילה

מגזין צלילה

בין השנים 2005 ו-2012 תפקדתי כעורך מגזין הצלילה של ההתאחדות הישראלית לצלילה, והוא היווה חלק ניכר מהעיסוק והמעורבות שלי בענף הצלילה באותן שנים. בסוף דצמבר 2012 מגזין צלילה חדל להתקיים בפורמט המודפס, ועבר לפורמט מקוון בלבד, ואז נפרדנו דרכנו – למרות שגם בפורמט המקוון אני מקווה ומתכוון לפרסם כתבות ולחלוק ידע, וכמובן גם ליהנות מקריאת החומרים שיעלה בו העורך החדש. לקריאת המגזין המקוון של ההתאחדות: מגזין צלילה.

"סייר צלילה" שמגלה את המגזין:

אל מגזין "צלילה" הגעתי לראשונה ב-2003, גיליון 32, כשהפניתי אליו כתבה אודות צלילה בקולומביה הבריטית, בה ביליתי את הקיץ באותה שנה. הכתבה פורסמה בעיתון, ומאז כל גיליון אירח אותי בכתבה אחת או יותר. בגיליון 33 אחת הכתבות שלי נפלה למשבצת של מדור "סיירי הצלילה" והחלטתי שהקונספט הזה מתאים לי. באותם ימים כבר עבדתי על הספר מתחת למים עם מפה, ובפורום צלילה של תפוז כבר כינו אותי זה שצוללכלהזמן. החלטתי שזה מה שאני – סייר צלילה, ומאז אימצתי את המדור שהפך להיות קבוע שלי. לא נעים להגיד, אבל גיליון 34 כלל בעיקר אותי. כתבה מלאה על אודות הספר שלי, שאך יצא, פורטפוליו של צלם הספר, איציק יוגב, וסיירי צלילה כפול. אין ספק שהרומן שלי עם מגזין "צלילה" כבר היה בעיצומו.

בגיליון 35 פרסמתי, לצד הפינה הקבועה, גם כתבה מתוזמנת היטב במליאת 20 שנה להטבעתה השערורייתית של הקשת בענן, והוצע לי, לקראת 36 הבא עלינו לטובה, לשמש כעורך ומנהל המגזין. מגיליון 36 זה אני, למעט "חור" בעת שהייתי הארוכה באמריקה הלטינית, שבו מילא את מקומי מנכ"ל ההתאחדות והעורך שלפני, לירון תירוש. החל מגיליון 41 אני שוב כאן, ועם כוחות מחודשים – סטודיו ג'ירפיקה שבבעלותי – הפך להיות הסטודיו שהפיק את המגזין, עד לסיומו בסוף 2012.

בין היוזמות שלקחתי כעורך המגזין היו מספר גיליונות נושא, למשל גיליון שהוקדש ליונקים ימיים בישראל וגיליון שהוקדש לשמירה על הסביבה הימית, תחרות חלומות בכחול שאותה יזמתי והקמתי בשיתוף עם פסטיבל אקולנוע ובירה קורונה, ועוד.

המגזין שייך להתאחדות הישראלית לצלילה, עמותה שמטרתה היא קידום ספורט הצלילה בישראל. תוכלו לקרוא עוד על ההתאחדות כאן. במגזין מספר מדורים קבועים, כגון "סיירי הצלילה" שכבר הכרתם, "קפה שאחרי הצלילה" שבו מופיעים סיפורים קצרים של קוראי המגזין או אנשי מערכת, "מדור צילום" של הצלם התת-ימי דני וינברג, פורטפוליו המציג כל פעם צלם ישראלי מיוחד אחר ועוד. מלבד המדורים כמובן שישנן כתבות שונות ומגוונות אודות הנעשה בעולם הצלילה, אתרי צלילה אקזוטיים, ציוד צלילה, תאונות צלילה וכל מה שקשור בצלילה או בצוללים.

חלק מהחומר שעלה במגזין בשנים האחרונות נמצא באתר שלי תחת עמוד "כתבות, מאמרים וסיפורים", והשאר תוכלו אולי למצוא באתר האינטרנט של ההתאחדות הישראלית לצלילה או של המגזין המקוון.

להלן עמודי השער של כל הגיליונות שבהם הייתי מעורב, ככתב, יועץ או עורך: