הרצאות מהעולם

ההרצאות שלי מתמקדות בטבע ובבעלי החיים ביעדים שבהם אני מדריך ומטייל, וחלק חשוב שמור גם להקשר הגיאוגרפי וההיסטורי של אותם מקומות. כל ההרצאות מלוות בצילומים מקוריים שלי, בשילוב קטעי וידאו קצרים, סיפורים אישיים וחוויות, ואנקדוטות המחברות את הקהל אל סיפורי העבר ואל המציאות העכשווית באותם מקומות.
ניתן להתאים את ההרצאות לקהלים שונים כגון חוגי בית, קהל צעיר של ילדים ונוער, מתנ"סים וקתדרות שונות, חוגים, קהל של צוללים, קהל של שוחרי טבע וטיולים ועוד, וגם כהכנה ורקע לקראת נסיעה או טיול ליעדים שברשימה.
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר כדי להתייעץ ולבחור הרצאה המתאימה ביותר לקהל שלכם.

להורדת PDF של רשימת ההרצאות

אמיר גור | 050-4833198 | amir@amirgur.com | amirgur.com

1. גלפגוס -איים מכושפים בלב האוקיינוסהרצאה על גלפגוס

איך צמחו איים מתוך האוקיינוס, ומדוע אוכלוסיית בעלי החיים שלהם ייחודית כל כך? נצלול אל תוך הטבע הנדיר, המיוחד והמשונה של איי גלפגוס, ואל הסיפור ההיסטורי המרתק, הכולל את ביקורו הגורלי של חוקר הטבע צ'ארלס דרווין באיים, במאה ה-19, בעקבותיו הוא מצא את התשובה ל"תעלומת כל התעלומות", כלשונו – הופעתם והשתנותם של בעלי חיים על פני כדור הארץ.

 

 

הרצאה על פלאו

2. פלאו -מדינת איים בלב האוקיינוס השקט שאוהבת את ישראל

איי פלאו היא מדינה קטנה בלבו של האוקיינוס השקט, הנראית כאילו יצאה מהחלומות: פסיפס מרהיב של איים טרופיים ומי טורקיז היוצרים מבוכים ותמונות נוף עוצרות נשימה, שוניות אלמוגים צבעוניות, שפע של כרישים, מנטות, צבי ים וציפורים, וסיפורים היסטוריים מעניינים – מפגש הילידים עם האדם הלבן, סיפורו של הנסיך לי-בו, קרבות עקובים מדם במלחמת העולם השנייה וגם מדוע אפשר לסמוך על פלאו שתצביע עבורנו באו"ם, גם בהצבעות הבאות…

 

3. בארצו של הדרקון – אל הטבע האינסופי של אינדונזיההרצאה על דרקון קומודו

אינדונזיה היא מדינת האיים הגדולה ביותר בעולם, עם למעלה מ-17,000 איים ושטח יבשתי אדיר של כמעט 2 מיליון קמ"ר. זוהי מדינת ענק גם מבחינת גודל האוכלוסייה, כלכלה המתפתחת במהירות ותרבות מגוונת ומסקרנת. אולם הדבר המרתק ביותר באיים הוא ללא ספק השפע האדיר והמיוחד של בעלי החיים שבה, הכוללים דרקון (אמיתי), ביג-פוט של הג'ונגלים ופילים ננסיים. חוקרים רבים בילו באיים, בהם חוקר הטבע אלפרד ראסל וואלאס – שהגה את תורת האבולוציה, במקביל לצ'רלס דרווין.

 

4. מסע אל היבשת הלבנה – 100 שנה למשלחת הטרנס-אנטארקטיתtn_IMG_4543

בעקבות משלחות המחקר של "תור הזהב של חקר אנטארקטיקה", נצא למסע בסיפורים ובצילומים מרהיבים מהיבשת היחידה בעולם שלאיש אין ריבונות עליה, והטבע המרהיב שלה שייך לפינגווינים ולכלבי הים, הלווייתנים וליתר בעלי החיים שמתקיימים בה.

5. ארץ של אש וקרח – שייט לאורך חופי קמצ'טקה והמזרח הרחוק של רוסיה

נצא בעקבות אחת ממשלחות המחקר הגדולות והמורכבות ביותר בהיסטוריה האנושית אל הטבע הפראי של רוסיה, אל צפון האוקיינוס השקט ומעבר לו, ארץ של קרחונים ושל הרי געש, של אוכמניות ושל דובים.

6. גן העדן של המלדיביים – קסמם של האיים היפים באוקיינוס ההודיtn_Mal ER15 (109)

הטבע חנן את האיים המלדיביים בעצי דקל וחולות לבנים, שוניות אלמוגים צבעוניות ומי טורקיז. אבל הטבע גם מאיים על עתידם שם האיים, ועליית מפלס הים הצפויה בעשורים הקרובים מאיימת להטביע את אלף ומאתיים האיים של הארכיפלג, שה"הר" הגבוה בו נישאר לגובה של 2.4 מטרים בלבד.

7. זנזיבר והחוף הסוואהילי של אפריקה

תרבות חופים עתיקת יומין מחברת כבר מאות שנים בין אפריקה לחצי האי ערב והלאה אל המזרח הרחוק. לאורך החופים הללו פזורים איים טרופיים, בהם שוניות אלמוגים צבעוניות, בעלי חיים מרתקים, ואוכלוסייה מקומית השומרת על מנהגיה מימי קדם.

8. ז'אק קוסטו ועולם הדממהtn_12

סיפור חייו המרתק של ממציא ומגלה, אבי הצלילה המודרנית. על גבי ספינתו האגדית ה"קליפסו" הוא הפליג ברחבי האוקיינוסים, צלל, צילם והביא את הטבע התת-ימי לתודעת העולם כולו.

9. מלטה – מדינת האיים הקסומה בלבו של הים התיכון

מבוני המקדשים המסתוריים, דרך שלטון מסדר האבירים ועד ההפגזות הכבדות שספגה במלחמת העולם השנייה, ההיסטוריה של מדינת האיים הקטנטונת הזו הייתה מאז ומתמיד כרוכה במיקומה הגיאוגרפית, בלבו של הים התיכון.

10. עולם של חסרי החוליות הימיים לצוללים וחובבי טבע

כיצד מחלקים הביולוגיים את עולם החי התת-ימי, מהם המאפיינים של כל קבוצות בעלי החיים התת-ימיים ואיך אפשר לעשות סדר בתוך המגוון האינסופי של צורות החיים שמתקיימות בים? ננסה לענות על כל השאלות בשפה פשוטה ובליווי צילומים ואנקדוטות מעניינות.

11. בעקבות תעלומת קו האורך

כיצד נגר כפרי החל לבנות שעונים ששינו בסופו של דבר את פני ההיסטוריה? סיפור היסטורי מרתק שהתרחש על פני למעלה מחצי מאה, ושינה את פני הניווט הימי.

12. פורים מתחת למים – בעלי חיים שמתחפשים

כל בעל חיים פיתח סט של תכונות שמבטיחים את הישרדותו. אחת מצורות ההישרדות המרתקות והצבעוניות ביותר בטבע הן של בעלי חיים, ש"החליטו" להידמות למשהו, או מישהו, אחר לגמרי. נסקור ונבין את אותם בעלי החיים שאצלם כל יום פורים.

13. חלפו מן העולם – סיפורי הכחדת מינים על ידי האדם

עוף הדודו, פרת הים הענקית, הזאב הטסמני, ציפור הפיל ועוד – הם בעלי חיים שכמעט שרדו עד ימינו, אבל רק כמעט. איך היה נראה עולמנו עם אותם בעלי חיים שנעלמו, למה חשוב שנזכור אותם, ומה יעלה בגורלם של בעלי החיים שדווקא כן הצליחו לשרוד עד היום, אבל עתידם אינו מובטח?

14. מביצות החולה ועד ליערות האמזונס – שני מסעות גילוי בעומק הסבך

בשנת 1541 יצא הקונקיסטדור פרנסיסקו דה אורליאנה למסע מדהים לאורך נהר האמזונס, מסע שכאילו יצא מתוך סיפורי אגדות. קרבות עם שבטים של ילידים, נחילים של יתושים, רעב וחיות טרף ליוו את חברי המשלחת. ב-1868 חווה הבריטי ג'ון מקריגור חוויות דומות ב… אגם החולה! שני סיפורים מדהימים על כיבוש הסבך, ומה שאפשר למצוא בו היום.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA