הפירמידה של דובק
לאינדקס אתרי הצלילה | לעמוד הבית | לקבלת עדכונים מהבלוג במייל שלכם | ליצירת קשר

אינדקס אתרי הצלילה

הפירמידה של דובק

<<< לכניסה למפת אתרי הצלילה באילת >>>

כללי: צלילה מעניינת בשונית מלאכותית שהוטבעה בצפון המפרץ על מנת ליצור אתר צלילה חלופי וכדי למשוך בעלי חיים להתיישב בה ולאכלס אותה. הצלילה משלבת בין העניין במבנים והתצורות של מרכיבי השוניהפירמידה של דובקת (הידועה גם כ"שונית הברזל") לבין שונית טבעית ומגוון בעלי חיים – דגים וחסרי חוליות – אשר אופפים את סביבת השונית. המרכיב העיקרי של שונית הברזל היא הפירמידה של דובק (נקראת "דובקורל"), שהטבעתה מומנה בחלקה בעזרת חברת "דובק". מצפון לה היו עד לאחרונה הרכבים האמפיביים (נקראו בעבר "דקים") ולידם מכבש גדול. אלה הוזזו לאחרונה למיקום אחר בחוף הצפוני, כדי להוות אתר צלילה קרוב יותר לחוף ומחוץ לנתיביב שיט. באזור מוטלים כמה עמודי חשמל מסועפים, ויש גם שרידים ל"גן הפסלים" שתוכננו על ידי הפסל דן רפפורט, אבל רובם לא החזיקו מעמד וכבר אינם שם היום.

אישי: עד שהזיזו את הרכבים האמפיביים מאוד אהבתי את הצלילה הזו כי היא שונה, הניווט בה ממוקד עניין אחד למשנהו היה מעניין בפני עצמו, והיא עשויה לזמן הפתעות כגון להקת שרביטיות סטייל סיני, פרוגפיש אחד או שניים או יותר, ואפילו מרקו הדולפין הידידותי עשוי לתפוס אתכם שם באמצע צלילה. לאחר הזזת האמפיביים נעלם מוקד עניין משמעותי בצלילה, וכעת נותרה רק הפירמידה להוות מצע מלאכותי רציני להתיישבות בעלי חיים, ו"משחק הניווט" הצטמצם. חבל.

עובדות ומנהלות: עומק מירבי 31 מ', בתחתית הפירמידה. מסלול הצלילה ארוך יחסית, אז כדאי לתכנן צלילה ארוכה אם מתכננים להגיע לשאריות שונית הברזל. הראות היא לרוב לא מה שאנחנו רגילים מחופי אילת הדרומיים יותר, וכדאי לקחת את זה בחשבון. באזור פעילות שיט ענפה, חשוב להיזהר לעלות לפני המים קרוב למצוף צלילה או לסירה העוגנת.

למי מומלצת: לצוללים בדרגת AOW/שני כוכבים ומעלה, בגלל עומקה של הפירמידה. למעשה גם צוללי OW/כוכב אחד יכולים ליהנות מהצלילה, עד עומק 20 מ'. מה שחשוב יותר מדרגת ההסמכה, זה היכולת האישית והשליטה בניווט ואיזון. הצלילה הזו מומלצת למי ששולט באלו היטב. זו אינה צלילה פשוטה.

ספרות רלוונטית:

מתחת למים – 44 אתרי צלילה בישראל

– מגזין צלילה, גיליון 37

– מגזין ים, גיליון 94 (כתבה נוספת על ההטבעה בגיליון 74)

מידע רלוונטי ברשת:

פרויקט המיפוי והתיעוד המטורף של חיבר מפורום הצלילה של תפוז

החיים על הקצה (כתבה שלי מתוך מגזין "צלילה")

באתר של קבוצת הריף

באתר דיפ-סיאם

הפירמידה באתר מגזין ים

האמפיביים באתר מגזין ים

גן הפסלים באתר מגזין ים

עבודה במובינג מתחת למים והרכבים האמפיביים עברו דירה (פוסטים שלי בבלוג צלילה)

מועדוני צלילה: מועדון צלילה דיפ-סיאם, מועדון צלילה מנטה, מועדון צלילה מרינה דייברס, מועדון צלילה אקווה ספורט.

מתחת למים - 44 אתרי צלילה בישראל