איך נולד הגמד?
הגמד של השמש | איך נולד הגמד | הצצה אל תוך השמש | החיים על קרקע בוערת

בשנת 2004 ברחתי קצת ממסדרונות המחלקה לזואולוגיה, באמצע התואר השני, וכשהגעתי במקרה לגמרי לבניין גדול שהיה כתוב עליו משהו עם טרמינל, פניתי ימינה, כנראה היכן שהיה כתוב: "הטיסה לניו-זילנד יוצאת עוד שעה, מי שלא על המטוס מפסיד" (תכל'ס, הפסדתם).

ככה מצאתי את עצמי מטייל בשדות זרים, כשקיבלתי מייל מאחותי המתגעגעת שזרקה כפפה: היא הציעה שאני אכתוב סיפור ילדים קצר והיא תאייר אותו.

מאז, הטרקים בניו-זילנד הפכו למשימות כתיבה יוצרת, שהניבו סדרה של שלושה פנקסים אותם שלחתי לאחותי, בכל אחד מהם סיפור ילדים אחר.

הגמד של השמש, או "משבר החמה" כפי שהוא נקרא אז, היה הסיפור השני ששלחתי לה, והסיפור שהכי אהבנו. הוא ראשון מתוך סדרה של ארבעה סיפורים (נכון להיום) שנקראת "מערכות שמש ושות'", והראשון שראה אור.

לא קל להוציא ספר לאור, התחוור לי. "מתחת למים", הספר הראשון שהוצאתי (בהוצאת "מפה"), היה "מזל של מתחילים". הוא באמת ספר שקלע לנישה ריקה, ובאמת ש"מפה" היא ההוצאה לקחת על עצמה ספר כזה, ואם יורשה לי להחמיא קצת על העיסה שלי (כן, כן, אני יודע שזה לא בדיוק המשפט הנכון, תתבעו אותי) אז גם הייתי האדם הנכון לכתוב אותו. אבל ספר ילדים זה אופרה אחרת. אין לי ספק שהוא טוב, ושהאיורים שאיירה אחותי מהממים. אבל יש ערב רב של כותבי סיפורי ילדים וקשה לחדור לשוק הזה.

לאחר שנתקלתי בחומות בצורות, החלטתי שאין דבר העומד בפני הרצון, ושהספר ייצא לאור גם בלי הוצאת ספרים מרכזית. הסטודיו שאני הקמתי היה המקום הנכון בזמן הנכון, ומאיה המעצבת נרתמה למלאכת העיצוב. הספר יצא טרי מבית הדפוס ב-18 למאי, כשלושה ימים אחרי יום הולדתי ה-31.

בסתר לבי (אל תגלו לאף אחד) אני מקווה שבעתיד הנראה לעין אוכל להוציא לאור גם את הספרים האחרים בסדרה "מערכות שמש ושות'" ולחשוף בפני ילדי כדור הארץ את הדמויות שדואגות לכל מה שמסביבו.

<< לכתבה ברוך המוציא ספר מן הארץ, על הוצאת ספרים בישראל >>