מזלות של מתחילים (גלגל המזלות)

מזלות של מתחילים

מגזין "אתנחתא", גיליון 14, מאי 2006

החורף התחלף באביב ושמי החורף המרהיבים, בהם צפינו בגיליון 12 של אתנחתא, מקדימים כעת לשקוע ומותירים אחריהם קבוצות אחרות, מרהיבות לא פחות. מבין אלו בולטות במיוחד כמה קבוצות "מיוחסות" הנמנות עם מועדון חברים מצומצם ואקסקלוסיבי הכולל 12 חברים בלבד. מועדון זה נקרא, כמובן, "גלגל המזלות".

מאז המצאת הגלגל

בשביל להתקבל למועדון היוקרתי כל שעליך לעשות זה להיות קבוצת כוכבים הנמצאת על אותו קו דמיוני שבו עובר מסלולה המדומה של השמש במהלך השנה. "מזל החודש" הוא המזל שבמהלך אותו החודש השמש נמצאת בתחומו ומכאן שאותו מזל יזרח עם זריחת החמה וישקע עם שקיעתה, עם סטייה לא קטנה שנובעת מתנועת הנקיפה של כדור הארץ. ברור, אם כן, שבחודש נתון לא נוכל לראות את המזל של אותו החודש במהלך הלילה, אלא רק בסמוך לשקיעת החמה, בקושי. כך חודש מאי, למשל, אינו בהכרח זמן מיטבי לראות את מזל שור המשויך אליו, שכן השור יזרח בבוקר וישקע בלילה והכוכבים המרכיבים אותו נמצאים אי שם בחלל מאחורי השמש ובמרחק רב ממנה ומאיתנו. חודש מרץ, לעומת זאת, יהיה תזמון מצויין להביט בשור: חודשיים לפני חודש מסויים, המזל של אותו החודש יראה בהגבהה נמוכה אך סבירה מעל האופק זמן קצר לאחר שקיעת החמה, עד שישקע בעקבותיה.

ואם במזל שור בחרנו לעסוק, הרי תזכרו בודאי שכבר פגשנו בו ביחד עם חמש קבוצות אחרות המרכיבות את משושה החורף הזכור לטוב מגיליון 12. קודקוד נוסף של המשושה, גם הוא נציג מגלגל המזלות, הוא פולוקס, כוכב האלפא (הבהיר ביותר) של קבוצת מזל תאומים. כידוע לכם, כשם ששור הוא מזל חודש מאי, כך תאומים הוא מזלו של חודש יוני ועל כן שתי קבוצות אלו נמצאות סמוכות זו לזו בשמיים. מאחר שמסלולה המדומה של השמש בשמינו מצייר קו ישר, כביכול, הרי ששתי נקודות על גבי הקו יורו לנו על המשכיו. קו זה, שבו עוברת השמש ועליו נגלים המזלות, הוא נגזרת של המישור שבו מקיף כדור הארץ את השמש – הלא הוא מישור המילקה הנודע (מלשון ליקוי, מכיוון שעל פניו מתרחשים ליקויי המאורות).

נחזור אם כן למישור המילקה ונביט בהמשך הקו הדמיוני שעובר ממזל שור אל מזל תאומים. בהמשך נצפה למצוא את הסרטן, מזל חודש יולי, אך זוהי אלא קבוצת כוכבים חלשה ומצומצמת והצופה הלא מיומן יתקשה להבחין בה וספק כלל אם ינסה.

על כן נביט הלאה ונחפש את מזל אריה, שהוא דוקא אחד המזלות היפים שהגלגל מביא עמו. עם קצת דמיון האריה נראה כשהוא מזנק קדימה אל הסרטן, כאשר רגולוס הבהיר, כוכב האלפא שלו, הוא רגלו הקדמית של מלך החיות השמימי, אך יש הנוטים להתייחס אליו כאל "לב הארי". על פי המיתולוגיה היוונית, הרקולוס הגיבור נאלץ להיאבק באריה במו ידיו ורק לאחר שהכריעו ופשט את עורו קובע המפסיד בשמיים.

נתקדם לאורך גלגל המזלות ונחלוף דרך בתולה, מזל גדול ממדים אך הכולל רק כוכב בהיר אחד ויחיד – ספיקה.

כעת הגענו למזל מאזניים – חודש אוקטובר – ואם אנחנו צופים בו באביב בתחילת הלילה, הרי שהוא סמוך לאופק ורק כעת מתחיל לזרוח. זה בדיוק הזמן למזוג עוד תה ולתת לזמן לחלוף – הלילה באנו במיוחד כדי לחזות במזלות אמצע הלילה של האביב: מאזניים, עקרב וקשת.

זוביין אל ג'נובי וזוביין אל שימאלי הם שני הכוכבים הבולטים בקבוצת מאזניים ופשר שמם הוא "הצבת הדרומית" ו"הצבת הצפונית" בהתאמה. הסיבה לכך היא שבעבר שוייכו אלו למזל עקרב הסמוך ונחשבו לקצות הצבתות שלו.

מייד אחר זריחתו של מאזניים יעלה לאיטו פאר היצירה של הזודיאק (גלגל המזלות): עקרב יפהפה יזדחל מעלה כשהוא מפנה את צבתותיו קדימה ועוקץ זנבו מקופל לאחור. המיתולוגיה מספרת כי העקרב נשלח לעקוץ את אוריון הצייד כעונש על שהטריד את הפליאדות, בנותיו של אטלס. לאחר שמילא העקרב אחר משימתו מתו השניים וקובעו בשמיים, אבל גם כאן נזהר הצייד מפני יריבו וכשהעקרב זורח אוריון ממהר לשקוע במעיין מרדף מעגלי שלעולם לא נפסק.

אנטארס, לב העקרב, הוא ענק אדום ובולט מאד בשמי הדרום. עוד שווה לציין, שמאחר ומאזור מדינת ישראל זורח המזל בדרום בקירוב, הוא משמש לעתים לקביעות כיוון גס לדרום. הוא נקרא במחוזותינו ג הדרום, מכיוון שחלק מגופו וצבתותיו ביחד מדמים את האות ג (בדפוס). שיטה זו יכולה להיות יעילה להתמצאות כששמי הצפון מעוננים ולא ניתן להבחין בעגלות, הקסיופיאה וכוכב הצפון (ראו גיליון 11), אולם רק בחודשי האביב והקיץ כשמזל עקרב מתנוסס בשמי הליל.

המזל האחרון בשנה, והוא גם האחרון שנזכיר הפעם ולו רק מפני שבאביב אצלנו הוא נראה היטב רק בשעה מאוחרת מאד של הליל, הוא מזל קשת.

הקשת נראה כדמות לא ברורה המסתתרת מאחורי קשת אדירה, דרוכה בחץ המכוון היטב לעבר ליבו של העקרב, אנטארס האדום. עוד מעניין לציין לגבי מזל קשת, שהוא נמצא על רקע הרצועה הבהירה של שביל החלב החוצה את השמיים בזוהר עמום. שביל החלב שהו שמה של הגלקסיה שלנו והפס הלבן בשמיים הוא למעשה הזרוע החיצונית בגלקסיה הספירלית שהיא ביתנו.

אחרי שחזינו שהדרו של מזל עקרב, בזריחתו של הקשת והבטנו ביופיו של שביל החלב, חזקה עלינו שהעייפות אוחזת בנו וזה הזמן לקפל את מפת השמיים, ורק נותר לנו לברך על מזלנו הטוב שזימן לנו לילה צלול בלב ים מתחת לגלגל המזלות של האביב.