מלחמות הלווייתנים

מלחמות הלווייתנים

מגזין "צלילה", גיליון 46, ספטמבר 2010

במקומות רבים על פני כדור הארץ פועלים אנשי איכות הסביבה כדי להגן על מינים בסכנת הכחדה ולעצור ציד לא חוקי וניצול מוגזם של משאבי הטבע ובמיוחד של בעלי-חיים. אבל בקצה הדרומי של העולם, באוקיינוס העוטף את יבשת אנטארקטיקה, מתרחשת כבר מספר שנים מלחמה של ממש. שתי ספינות גבוהות ושחורות, עם דפנות ברזל עבות ודגלים המאזכרים את ה"ג'ולי רוג'ר" המפורסם של שודדי-הים, נהוגות על-ידי פעילים אמיצים שמקדישים את חייהם להגנה על הלווייתנים, עומדות לבדן מול צי של ציידי לווייתנים יפנים, המלווים באוניות משמר חמושות המאבטחות את פעילותם. ארגון סי-שפרד מנהל את אחד המאבקים הישירים והנועזים ביותר מול הציד המתועב ביותר, ומאבקם המתועד והמתוקשר ידוע בשם "מלחמות הלווייתנים".

מאז 1977 פועל ארגון סי-שפרד (בשנים הראשונות תחת השם "כוח כדור-הארץ") בכל הימים והאוקיינוסים על-מנת להגן ולשמור על החיים בים.
פול ווטסון, העומד בראש הארגון מאז הקמתו, היה אחד ממקימי ארגון גרינפיס בסוף שנות ה-60 של המאה העשרים. בתקופה זו שירת על מספר כלי-שיט של הארגון ולחם כנגד ציידי לווייתנים סובייטים וציידי כלבי-ים באנטארקטיקה. אבל שיטותיו של ווטסון הלכו ונהיו ישירות ונועזות יותר ואילו דרכו של ארגון גרינפיס נטתה לכיוון הפוך, מתון מדי לטעמו של ווטסון. בשנת 1977 נפרדה דרכו מהארגון והוא הקים ארגון נפרד, לימים: סי-שפרד ("רועה הים"), שמטרתו הראשונית היתה הגנה על יונקים ימיים בכל רחבי העולם.
במרוצת השנים לקחו ספינות הארגון חלק בפעילות בכל האוקיינוסים והימים, בשיטות פעולה ישירות, יש שיקראו להן אלימות, כגון חבלה בספינות של ציידים, חיתוך רשתות דיג, נגיחת כלי-שיט אחרים, חציצה פיסית בין הציידים לבעלי-החיים ועוד.
בשנים האחרונות הארגון לא פועל עוד בסתר, מחוץ לאור הזרקורים, אלא שם לעצמו כמטרה ראשית לסחוף את דעת הקהל העולמית, לקבל חשיפה תקשורתית רחבה ולהביא לשינוי תפיסתי וחברתי. בשנת 2008 התחיל ערוץ הטלוויזיה האמריקני Animal Planet לשדר את הסדרה Whale Wars – מלחמות הלווייתנים, העוקבת אחר פעילות הארגון, ומאז הארגון התפרסם ופעילותו תועדה גם במספר סרטי תעודה עטורי פרסים, ביניהם "ים של כרישים", "בקצה העולם" ועוד.
כיום התרחבה פעילות הארגון והיא כוללת שמירה על החיים בים ככלל, כולל מיני כרישים בסכנת הכחדה, דגים שונים וגם שמורות ימיות כמו גלפגוס, האי קוקוס ועוד.
צי הספינות, המכונה לעתים "הצי של נפטון", כולל כיום בעיקר את שתי ספינות הדגל, ה"סטיב ארווין" וה"בוב ברקר", הצבועות בשחור ומניפות דגלי ג'ולי רוג'ר מדומים, סמל הארגון. בעבר היו לארגון כלי-שיט נוספים ובמיוחד בלטה לאחרונה ספינת מירוץ שהתפרסמה בשיא עולמי בהקפת העולם. שמה הקודם היה Earth Race, אך עם רכישתה על-ידי ארגון סי-שפרד בעזרתו של הישראלי עדי גיל, היא נצבעה בשחור ושמה שונה לשם "עדי גיל", על שמו של התורם כמובן. בינואר 2010, אוניית ציד יפנית נגחה את העדי גיל, וזו טבעה במימי האוקיינוס הארקטי.
הקרבות הימיים שמנהל הצי של נפטון זוכים לחשיפה רחבה, הן בזכות הסדרה "מלחמות הלווייתנים" והן בערוץ יוטיוב, שבו עולים סרטונים ממסעות הארגון.
הפעילות שלהם מרתקת, נועזת ונוגעת ללב וכדאי מאוד להתעדכן ולהכיר גם את האתר של הארגון, שבו מעדכנים באופן שוטף על הפעילות, החשיפה התקשורתית והקמפיינים שהארגון מנהל.

www.seashepherd.org