קפיצה קטנה לטאבה

קפיצה קטנה לטאבה

לא ממש אילת, לא לגמרי סיני

מגזין "צלילה", גיליון 33, אפריל 2004

החוף הקצרצר של אילת מספק לנו מספר לא מבוטל של אתרי צלילה, שאנו חוזרים ומבקרים בהם שוב ושוב. אבל מה עושים כשרוצים קצת לגוון, לנסות משהו חדש, כשהים התיכון לא משתף פעולה ודרום סיני קצת רחוקה ויקרה לנו? צלילה בטאבה זוהי אופציה חביבה מאד ונגישה לכולם. קפיצה קטנה מאילת אבל רחוק מלהיות "ירידה לסיני".

חוף טאבה לא שונה בהרבה מאילת. אל תצפו לגלות כאן את סיני הבדואית, הבתולית והפראית. גם לא תראו פה שוניות אלמוגים מרהיבות כמו בדהב או בשארם. מדובר בצלילות הדומות לאילת, אבל קצת יותר טובות, בחוף המזכיר את אילת, אבל קצת יותר שקט ומטופח, ובמחירים קרובים לאילת, אבל קצת יותר זולים.

יום צלילה בטאבה

בצפון טאבה מועדון צלילה אחד, "אקווה-ספורט טאבה", שהוא שלוחה של "אקווה ספורט אילת", המועדון הותיק ביותר בארץ. את כל נושא התאום, קבלת מידע ותשלום אפשר להסדיר מראש במועדון הישראלי. נפגשים ב-0830 בבוקר באקווה ספורט, מצוידים כמובן בדרכונים, ועוברים את הגבול עם נציג מהמועדון, שחוסך את כאב הראש והעיכובים במסוף. ב-0930 כבר במועדון טאבה, מתכנסים לתדרוך לצלילה הראשונה. בערך בשעה 1000 יוצאים לצלילה הראשונה באחד מאתרי החוף של טאבה. בד"כ משווקים במועדון חבילה של 2 צלילות חוף, כך שיש מספיק זמן בין הצלילות לאכול צהריים ולשחרר חנקן, אבל "יתפרו" גם תכנית צפופה יותר למי שמעוניין ב-3 צלילות, כמו עבדכם הנאמן, כותב שורות אלו. את יום הצלילות מסיימים בסביבות השעה 1500 או 1600, כתלות במספר הצלילות ובמיקומן. עוברים את הגבול בחזרה, שוב בלווית מדריך מטעם המועדון.

הצלילות

בטאבה 4 אתרי צלילה "מקומיים":

"הריף הביתי", שנמצא כ-10 צעדים בלבד מדלפק המועדון הוא מדרון אלמוגים צפוף המסתיים בעומק 20-25 מ', שם רואים בלטים מענינים ואלמוגי שיטית (שולחנות) יפיפיים. אתר "האלמוגים השחורים" הוא מקבץ אלמוגים לא גדול בתחתיתו של מדרון חולי. להקת דגי הזכוכית הגדולה שקבועה מעליו, ביחד עם ריבוי הדקרים הצבעוניים, הופכים את גוש האלמוגים הזה לצלילה מיוחדת, ובמים הרדודים מחכה ריף צבעוני המתאים גם לשנירקול. "הקניון" הוא פשוט ליגה אחת מעל. מעברים נהדרים בין מדרונות אלמוגים תלולים וטופוגרפיה מרתקת, מעומק 30 מ' ועד למים הרדודים. שפע של להקות דגים, ספוגים דמויי צינורות גדולים ומרשימים ואלמוגים צבעוניים הופכים את האתר לאחת הצלילות הטובותבצפון סיני. "הריף החדש", שנמצא כ-200 מ' דרומית לאתר "הקניון", הוא מקבץ של גבעות אלמוגים גדולות, בהן אפשר למצוא להקות של ברקודות ואפילו צבי ים חולפים.

כמות האלמוגים ועושר הדגה הם בערך כמו האתרים הטובים באילת, עם שני הבדלים קטנים: האחד – בגלל שהאזור מתוייר פחות מאילת והרבה פחות אנשים מבקרים את המקום, השונית במצב טוב יותר, נראית בריאה וססגונית יותר מברוב האתרים באילת. דבר שני, בגלל המיקום של החוף בקצהו הצפוני של מפרץ טאבה, הטופוגרפיה של האתרים הדרומיים (הקניון והריף החדש) מעניינת בצורותיה והזרמים מביאים איתם שפע מזון שמקיים את יושבי השונית ודייריה. עובדה מעניינת ואפילו קצת תמוהה היא שיש כמה מינים של בעלי חיים שלעתים רחוקות אנו מבחינים בהם באילת, אבל בטאבה השכנה הם דיירים קבועים ורגילים: מספר דגי פרוגפיש נהדרים קבעו משכנם בקניון ובריף הביתי, והם ניצבים ללא זיע על פני השונית בצבעם הירוק שלעתים מוכתם בכתמים אדומים וצהובים. דגי תנינון (crocodile fish) ארוכים שמסתווים היטב על הקרקע ורק העיניים שלהם מסגירות את מיקומם. צבי ים פוקדים את האזור לעתים תכופות יחסית ומשייטים להם בין האתרים של טאבה. בנקודות בהם הזרם חזק יחסית חבצלות ים פורסות זרועות סינון. בקיצור – לצלילה בטאבה אופי משלה.

אפשרויות צלילה נוספות

מלבד אתרי החוף המצוינים, מועדון אקווה-ספורט טאבה גם מפעיל סירת צוללים מרווחת, היוצאת מדי יום ביומו ל-2 צלילות באתרי צפון סיני. מלבד אי האלמוגים, שנמצא מעט דרומית לטאבה, הסירה גם מגיעה לאתרים נחשבים יותר כמו "הפיורד", "עיר האלמוגים", "מקסוול ריף" ומארסה אל מוקבילה. בין הצלילות מוגשת על הסיפון ארוחת צהריים משובחת. כלל אצבע שבדרך כלל תופס בסיני, הוא שככל שמדרימים האתרים מרשימים יותר, ואתרי הסירה הדרומיים שהמועדון מוציא אליהן צלילות הם בהחלט קפיצת מדרגה ממה שאנחנו רגילים לראות אצלנו.

קצת מסביב

חוף טאבה הוא טיילת מטופחת ומסודרת לאורך חוף הים. מתחת למלון הילטון טאבה והכפר של רפי נלסון ישנו מדרחוב אדום שלאורכו מסעדות חוף, פאב במרפסת מעל הים, גני שעשועים לילדים ומרכז ספורט ימי המציע גלשני רוח והפלגות כיף. כל התשתית התיירותית הזו, לצד השקט והשלווה שיש כאן, גורמים לטאבה להיות יעד מצוין גם לבילוי משפחתי של סופשבוע או יותר, אפילו למוזרים שאינם צוללים. אבל חשוב להבין, שמי שמחפש דוקא את סיני האותנטית, חושות וגמלים, שידרים עוד כמה ק"מ לתוך סיני.

עלויות ומנהלות

כמו בכל אתרי סיני, כל צלילה בטאבה מחוייבת בליווי של מדריך מקומי. מחיר 2 צלילות מודרכות בטאבה הוא 35 דולר, כולל מיכל ומשקולות, או 60 דולר לציוד מלא. חבילת 2 צלילות סירה + ארוחת צהריים – 79 דולר, כולל מיכל ומשקולות או 99 דולר כולל ציוד מלא. שימו לב שכרטיס חברות במועדון לקוחות אקווה ספורט עולה 50 ש"ח ומקנה 20 אחוז הנחה על כל פעילויות המועדון ובנוסף 50 אחוז הנחה על דחיסת מיכלים. כך שמספיק יום צלילות אחד מסירה בשביל שייצא משתלם לרכוש כרטיס כזה. מעבר הגבול לטאבה אינו כרוך בתשלום מסי מעבר (למי שלא מתכנן להמשיך דרומה לתוך סיני). בטאבה מקבלים לירה מצרית, דולרים או שקלים וגם מחזירים עודף באותה מטבע. כמובן שיש להצטייד בדרכון לצורך מעבר הגבול למצרים.